•  

  pokaż komentarz

  Komuna. Własność państwowa. PGR.
  Czyli burżuje pieprzone miały kiedyś za dobrze. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Podłogi nie wymienisz.Sufitu nie obniżysz. Okna plastikowe - zapomnij. Konserwator zabytków jak pis ogrodnika - główny winny. Tylko pożar rozwiązuje problemy.

 •  

  pokaż komentarz

  ile kosztuje remont takiego dworku?

 •  

  pokaż komentarz

  tak ginie polskość, czerwona zaraza wszystko zniszczyła a polska szlachta nie żyje albo jest na emigracji

  •  

   pokaż komentarz

   @jessroncen Polskiej "wspaniałej" szlachcie podziękuj za rozwalenie kraju w XVIII wieku oraz idiotyczne powstania w wieku XIX.

  •  

   pokaż komentarz

   @jessroncen: zazwyczaj zwycięża praktyczność, jeśli za cenę remontu można wybudować 5 domów to po co inwestować w dworek? Do tego koszty utrzymania nowego domu są o niebo niższe. Na dworki patrzą pasjonaci albo bogacze. Ja osobiście mam mieszane uczucia jak słyszę że kasa publiczna ma iść na odnowienie dworku, zamki i pałace rozumiem ale dworki? Lepiej żeby ta kasa poszła na lokalne szkoły.

  •  

   pokaż komentarz

   @geringxes: Ta, a później żeby było śmieszniej, to po renowacji za publiczne pieniądze znajdzie się nagle jakiś dziedzic Czartoryski czy jakiejś innej rodziny pasożytów, których wszystkich to by na widłach powinno się wynieść, co powie "to moje, oddej mnie to, bo to mojego przodka należało". ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @jessroncen: To nie wina komuny per se, tylko rosnącej urbanizacji, mechanizacji rolnictwa oraz zmianie stylu życia. Takie dworki popadają w ruinę w całej Europie i ten proces zaczął się tuż po II Wojnie Światowej, po prostu klasa społeczna która posiadała dworki była zbędna w nowoczesnym rolnictwie i po prostu zanikła porzucając budynki na które brakowało pieniędzy. Takich porzuconych budynków jest od groma we Francji, Niemczech, Włoszech czy Hiszpanii.

 •  

  pokaż komentarz

  Gniją i będą gnić. Wbrew pozorom trochę zabytków przetrwało wojnę, a nawet w lepszym lub gorszym stanie komunę. Największy cios zabytkom od czasów ostatnich działań zbrojnych na terenie naszego kraju był zadany w ciągu ostatnich 20-30 lat gdy już królowała rzekoma "ochrona zabytków", która podobnie jak z wykopkami służy raczej dopilnowaniu by resztki naszej kultury zostały wywiezione w tajemnicy albo zniszczone kompletnie przez naturę. Poszukajcie zdjęć poszczególnych obiektów w internecie, czasem zdarza się natrafić na zdjęcia z początku lat 2000 i nieraz można zobaczyć jeszcze trzymające się się budowle, czasem szczęśliwie nie rozkradzione całkowicie więc nawet zdarzały się takie rarytasy jak oryginalne ręcznie kute bramy (Tak, absolutny fenomen który na zdjęciach późniejszych już niestety nie istnieje), porównacie ze zdjęciami obiektu z ostatnich lat i dostrzeżecie, że zostały rozkradzione do reszty, zdemolowane, a nawet zawalone pod wpływem działalności ludzi i natury. Sprawa jest o tyle gorsza, że jeśli uda się wam coś wyszperać na ich temat to nierzadko wpadnie na wzmiankę o tym, że obiektem zainteresowani byli spadkobiercy lub inwestorzy. Tak to niestety jest, że każdemu projektowi stawiane są nierealne wymagania podnoszące koszty nawet najprostszych prac do niebotycznych kwot lub dane przedsięwzięcie jest całkowicie uwalane przez konserwatora. Odbudowa czegoś i przystosowanie do współczesnych warunków czy wkomponowanie zabytku w nowoczesną zabudowę to rzadkość i zdarza się naprawdę w szczególnych sytuacjach, większość taki pomysłów kończy bardzo szybko bo przegrywa w starciu z nieudolnym prawem i urzędniczym betonem.
  Komuna wiemy jaka była i naprawdę chciałbym by nas ta zaraza ominęła, a także by ludzie wyciągnęli z tego okresu wnioski i nigdy nie dopuścili do jej powrotu, ale szczerze pomimo tego że było jak było i nawet historia była cenzurowana i sterowana, wymazując pewne epizody a manipulując pozostałymi to w sumie jeśli chodzi o zabytki to zrobiła więcej niż jest możliwe w większości przypadków obecnie. Nikogo nie obchodziło żeby kłaść cegłę z epoki w jakiejś małej piwniczce do której nikt nie zajrzy bo to pomieszczenie czysto techniczne, nikt się nie pitolił z konserwatorami tylko mieli zabytkowy budynek i jeśli chcieli w nim zrobić urząd, szkołę, biuro, muzeum to robili. Wylewali beton, kładli przewody, rury, montowali kaloryfery. Budynki które jeszcze niedawno straszyły zostawały dostosowane do współczesnych warunków i znów odżywały. I chyba o to chodzi, taki powinniśmy mieć z nich pożytek, by były częścią naszego życia, by można było z nich korzystać a nie żeby były ruinami, istnymi kaplicami upadku i niepowodzeń naszego kraju z którymi nie możemy nawet obcować

Saudi Arabia | Nanatsu no Taizai 24 | 03.02.1900:41 Uhr Die Brixentaler - Die Bliamal Hoch Am Berg (30 Jahre) Folk320 kbit/s 0 / 0462 Hits VID P2P DDL 0 Kommentare